Bajkał – najgłębsze jezioro na świecie

Na dalekiej Syberii, jakieś 100 km od granicy Rosji z Mongolią, u podnóża Gór Bajkalskich  znajduje się jezioro głębokie na ok 1642 m. Głębszego na Ziemi nie znajdziecie.                                                                                   .                                                                                        .
Jak sobie wyobrazić głębokość 1642 m? Otóż, gdybyśmy wzięli dwie kopie największego wieżowca świata Burj Khalifa z Dubaiu i postawili jeden na drugim, to czubek iglicy tego drugiego wystawał by nad lustrem Jeziora zaledwie 16 metrów. Oczywiście tyle Bajkał ma w najgłębszych miejscach, bo przeciętna głębokość jeziora wynosi około 730 m. To i tak dużo (siedem razy więcej niż Hańcza – najgłębsze polskie jezioro)

Pojemność tego jeziora to około 23 500 km3 (więcej, a konkretnie trzy  razy więcej, ma tylko Morze Kaspijskie). A więc jest to jeden z największych zbiorników wodnych na świecie. Rosyjskie podręczniki do geografii podają, że aby wypełnić Bajkał wodą, cztery wielkie rzeki Syberii – Ob, Jenisej, Lena i Irtysz – musiałyby wlewać swe wody do niego przez 20 lat. Ale uważajcie szanowni czytelnicy – to zdanie to tylko przykład. Jedyną rzeką, która wpływa do Bajkału jest Angara.

Nad Angarą, zaledwie 50 km od brzegu Bajkału, leży Irkuck. Do Irkucka można dojechać pociągiem z Warszawy Centralnej. Podróż trwa około 100 godzin czyli cztery dni.

Pod względem powierzchni Bajkał jest siódmy na świecie – J. Michigan ma niemal dwa razy większą powierzchnię a Morze Kaspijskie dwanaście razy większą. Ale sama powierzchnia o wielkości nie świadczy, bo na przykład afrykańskie jezioro WIktorii, choć powierzchniowo dwa razy większe od Bajkału, zawiera kilkakrotnie mniej wody, bo jest po prostu płytkie.

Woda, która pływa w Bajkale, stanowi 1/5 ziemskich zasobów słodkiej wody. Wokół niego i w jego wodach żyje ponad 2600 gatunków zwierząt i roślin, z czego ponad połowa, to tzw. gatunki endemiczne, czyli charakterystyczne dla danego miejsca, żyjące tylko tu i nigdzie indziej na świecie. Jednym z tych zwierząt jest Foka Bajkalska.

Na koniec Infografika Magazynu Polskiego.
Widok Jeziora Bajkał na tle konturu Polski pozwala uzmysłowić sobie jego rozmiary. Jezioro jest długie na 636 km. To tyle, ile wyniosłaby podróż samochodem przez całą Polskę. Na przykład z Kłodzka do Węgorzewa. A nawet odrobinę dalej, bo jak widzimy z mapy, północny koniec Bajkału wystaje jakieś 50 km poza Polskę (tam, po drugiej stronie granicy, jest już Obwód Kaliningradzki).

GEOGRAFIA Jezioro Bajkal na tle PolskiRys. Kamil Kałwa
______________________________

Reklamy

One comment

  1. Wiem bo kilka dni temu czytala o nim moja zona.
    Tadeusz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: