Papierowy przedmiot pożądania

Niniejszy artykuł jest uzupełnieniem artykułu Jak rozumują bogaci

A więc przeczytałeś artykuł „Jak rozumują bogaci” i wiesz już, jakie czynniki tłumiły w tobie talent do zarabiania pieniędzy. Nie jesteś jednak jeszcze gotów na rozpoczęcie procesu bogacenia się. Nie, dopóki nie przejdziesz małego testu. Oto on.

TEST: Co jest na odwrocie „stuzłotówki”?
Zróbmy mały test. Zamknij teraz oczy i powiedz, co jest na odwrocie banknotu stuzłotowego? A czy potrafisz wymienić wizerunki królów, umieszczone na polskich banknotach? Nie? Jak to? Chciałbyś być bogaty, a nie wiesz, jak wyglądają pieniądze?

Zacznij więc swoją drogę do bogactwa od nauczenia się, co znajduje się na polskich banknotach (znaki, symbole, postaci oraz co jest na odwrocie banknotu). Posłuży ci do tego poniższa galeria. Żeby zestawienie to nie było nudne, do poniższej galerii wtrąciłem kilka banknotów, o istnieniu których być może nawet nie wiecie.

GALERIA ZNANYCH I NIEZNANYCH BANKNOTÓW POLSKICH
Wydawało się, że wszystkie polskie banknoty są obsadzone przez mężczyzn. A jednak! Królowa Jadwiga na najwyższym nominale! Banknot 500 zł nigdy jednak nie wszedł do obiegu i obecnie jest jedynie w posiadaniu nielicznych kolekcjonerów. Krążą plotki, że można go tanio zakupić na Allegro.

[tu powinien wyświetlic się banknot 500 zl z Kroólową Jadwigą]

400 zł z Zygmuntem III Wazą sporo ostatnio namieszał w internecie.  Na pierwszy rzut oka jest to banknot zgodny z obowiązującymi regułami wzornictwa. Jest pionowy napis „czterysta złotych”, jest Król, a także „wypukły” symbol i rozetka z podpisem jakiegoś prezesa. Prezesa czego?

[tu powinien wyświetlic się banknot 400 zl]

No właśnie. Spostrzegawczy już zauważyli. Ten „banknot” nie ma napisu „Narodowy Bank Polski”. Dodatkowo posiada małą adnotację na rewersie, informującą o tym, że „Banknot PWPW S.A. nie jest prawnym środkiem płatniczym”. 400 zł jest eksperymentalnym papierem wartościowym. Obecnie w rękach nielicznych kolekcjonerów.

Pospolite 200 zł.

[tu powinien wyświetlic się banknot 200 zł]

A tuż za nim pospolite „sto zielonych”

[tu powinien wyświetlic się banknot 100 zł]

Teraz się zacznie! Pospolite 50zł, a co tuż za nimi?

[tu powinien wyświetlic się banknot 50 zł z Kazimierzem Wielkim]

A za nim kolekcjonerskie 50 zł z Janem Pawłem II. Polska nie byłaby Polską, gdyby raz dziennie nie stworzyła czegoś z podobizną tego wielkiego Polaka. Ale nie szkodzi. Zasłużył. Ta 50-tka jest nadal emitowana przez NBP.

[tu powinien wyświetlic się banknot 50 zł z Janem Pawłem II]

Za 50-tką „papieską” kolejna niespodzianka. 50 zł z Barbarą Radziwiłłówną z 1994 roku. Nigdy nie weszło do obiegu. To już drugi banknot z kobietą, w tym zestawieniu.

[tu powinien wyświetlic się banknot 50 zł z Barbarą Radziwiłówną]

Dalej mamy pospolite „dwie dychy” z Bolesławem Chrobrym…

[tu powinien wyświetlic się banknot 20 zł]

…i kolejna niespodziankę. Wielki powrót Marii Curie-Skłodowskiej. Dawno temu na będącym w obiegu banknocie 20 000, a dziś na kolekcjonerskim 20 zł.

[tu powinien wyświetlic się banknot 20 zł z Marią Curie Skłodowską]

Wydawało by się, że pospolita „dyszka” zamknie temat. Choć widniejący na niej Mieszko I temat Polski raczej otworzył. Przy okazji, jak łatwo zapamiętać datę Chrztu Polski, którego był inicjatorem? Data 966 i myląca się z nią liczba 996 są zbyt podobne i wzrokowcy się przez to mylą. Należy zapamiętać, że Chrzest Polski odbył się 34 lata przez końcem tysiąclecia. Było to w 6 lat, po objęciu przez Mieszka tronu królewskiego (a w 996 od czterech lat już nie żył).

[tu powinien wyświetlic się banknot 10 zł z Mieszkiem I]

A jednak na koniec kolejna niespodzianka: Banknot „niepodległościowy” z Józefem Piłsudskim.

[tu powinien wyświetlic się banknot 10 zł z Józefem Piłsudskim]

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
Muszę uczciwie dodać, że NBP emituje jeszcze kilka banknotów kolekcjonerskich. Jednak do szerszego zapoznania się z polskim systemem pieniężnym zachęcam już na stronie www nbp pl).

.

.

.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: